Вы здесь



Араукана (Araukany)

Перейти к полной версии/Вернуться
1019 сообщений
Slovakia
: Bratislava
21.12.2008 - 18:12
: 569

U meňa jesť tože očeň interesnyje kury iz Južnoj Ameriky - Araukany, kotoryje nesut zeljonyje i golubyje jajka.
V 2005 godu ja psial o nich stať i nadejus, što samoje glavnoje iz nej budet poňatno:
ARAUCANY

Ako som začínal s chovom
Dlhší čas som uvažoval, ktorým plemenom hrabavej hydiny by som spestril a doplnil svoj chov zdrobnelých wyandotiek a holanďaniek. Po dlhých zimných večeroch r. 2001 som listoval v chovateľských časopisoch a moja voľba padla na u nás dosť zriedkavé plemeno „ARAUCANA“.
Najväčší problém bol zohnať vôbec nejaké informácie o týchto zaujímavých sliepkach a následne aj získať adresy ich chovateľov v rámci býv. Česko-Slovenska. Našťastie mám odložených posledných 18 ročníkov slovenských a aj českých chovateľských časopisov, takže po usilovnom pátraní som v nich aj niekoľko kontaktov objavil na Slovensku a na Morave. Od nich som si potom zaobstaral východzí chovný materiál a základné rady do chovu. Pre chovateľov, ktorí nepoznajú toto plemeno, by som rád priblížil jeho históriu a niekoľko zaujímavostí. V čase keď som chcel s Araucanami začať, toto plemeno bolo na úplnom okraji záujmu chovateľov a napr. na Slovensku boli možno 2-3 chovatelia, čo ich chovali. Začínal som v r. 2001 s 3 sliepkami s chvostom, ktoré výstavnému štandardu nezodpovedali, ale podarilo sa mi od nich odchovať aj bezchvostové a bajúzaté výstavné kusy.

Araucany – predstavenie plemena
Araucana je síce zaraďovaná medzi bojové plemená, ale (podľa mojich skúseností) sa veľmi dobre znáša aj s inými druhmi hydiny, ktoré chovám. Ani kohúty medzi sebou nezvádzajú žiadne boje, a to ani počas jarnej chovateľskej sezóny.
Podľa vzorníka patrí skôr medzi menšiu – ľahšiu hydinu. Vzorník uvádza hmotnosť sliepky 1,2 až 1,5 kg a kohúta 1,8 až 2,1 kg. Aj z tohoto dôvodu pri odchove kureniec spolu s inými zdrobnelými plemenami nevznikajú žiadne problémy, rovnako ako aj vo veku keď už je rozoznať pohlavie. Odchovávam bežne spolu kuriatka araucan, zdrobnelých wyandotiek a holanďaniek. Nezistil som, že by niektore trpeli útlakom od araucan. V dospelosti sú sliepky len o niečo mohutnejšie ako napr. zdr. Wyandotky.
Zdrobnelé araucany sú vernou zmenšenou kópiou veľkého plemena. Hmotnosť kohúta by mala byť okolo 0,7 kg a sliepky okolo 0.65 kg. Zatiaľ nemám vedomosti o ich súčasnom chove na Slovensku.

Pôvod Araucan
Táto hydina má dosť exotický pôvod. Prvé kusy boli objavené v Južnej Amerike (v dnešnom Chile) vo vysokohorskom prostredí Ánd u indiánskeho kmeňa Araucanov, podľa ktorých dostali aj meno. Nie je doteraz presne jasné ako toto plemeno vzniklo. Je viac teorií. Pravdepodobne však španielski dobyvatelia v 16. storočí doviezli rôzne druhy hydiny. Tie sa mohli zmiešať s už skôr dovezenými druhmi z oblasti Azie. K tomu ešte prispeli v 17. stor. Holanďania, ktorí doviezli do Latinskej Ameriky hydinu neurčitých plemien. V priebehu storočí došlo ku kríženiu rôznych plemien (pravdepodobne aj chocholkatých). Výsledkom bola zváštna hydina s fúzami, bez chvosta, ktorá znáša vajíčka s farebnou škrupinkou – Araucany.

Prvé kusy sa mohli dostať do Eúropy na prelome 19. a 20 storočia. Už v roku 1854 spomína G. Jerosch vajíčka s modrou škrupinou. Taktiež popisuje araucany, ktoré videl na obraze. Do Nemecka boli prvé araucany privezené v r. 1907 do vestfálskeho Herne. V roku 1921 vzbudili tieto sliepky senzáciu na 1. svetovom kongrese hydiny v Haagu. Následne v 30. rokoch dochádza k rozširovaniu tohoto plemena aj v Európe a USA.

Zvláštnosti Araucan
Toto plemeno sa vyznačuje aj tým, že ešte stále nie je ustáleny jednotný typ, a tak sa vyskytujú v chovoch aj zvieratá s chvostom (aj bez), s fúzami a bradou (aj bez), s bajúzami (aj bez), resp. ich kombinácie.
Araucany sa vyskytujú v 13 uznaných farebných rázoch: divokosfarbené, pšeničné, modré, čierne, biele, pásikavé ,…. Väčšina farebných rázov má mať beháky vrbovozelenej farby.
Araucany majú aj ďalší prívlastok „Veľkonočná hydina“, nakoľko znášajú vajíčka s farebnou škrupinou. V mojom chove prevláda farba zelenkavá, bledomodrá až tyrkysová. Vyskytujú sa však aj vajíčka s bežnou svetlou škrupinou, pritom od sliepok, ktore zodpovedajú štandardu. Tieto sa však do ďalšieho liahnutia ako násadové vajcia nepoužívajú.
Na základe informácií zo zahraničia, údajne vajcia Araucan obsahujú podstatne menej cholesterolu oproti iným, u nás bežne chovaným plemenám hydiny. Jednou z príčin, prečo araucany znášajú vajíčka so zníženým obsahom cholesterolu je asi fakt, že ich vajcia obsahujú cholesterol nielen v žĺtku , ale čiastočne aj v bielku a v škrupine. Tieto tvrdenia však nepotrvdil rozbor a výskum vajec na Veterinárnej fakulte v Košiciach, ktorá si z môjho chovu zobrala vajíčka i chovné kusy na výskum. Určite to však závisí aj od skladby kŕmnej dávky.

Vlastnosti Araucan
Araucany však nemožno posudzovať len ako atrakciu a spestrenie chovateľských výstav, ale aj ako hydinu s veľmi dobrou užitkovosťou. Z vlastných skúseností môžem potvrdiť, že dobre využívajú krmivo, skoro dospievajú a hlavne dosahujú celkom dobrú znášku. Tá má podľa vzorníka dosahovať 160 – 180 vajec ročne. Hmotnosť vajec je cca 50 – 60 gramov. V jarných mesiacoch zbieram od 8 sliepok denne 4 – 7 vajec. Taktiež kvalita a chuť mäsa je výborná. Nie sú náročné na špeciálne podmienky a znášajú našu zimu aj s mínusovými teplotami celkom dobre. Bežne aj v zime na snehu a v mrazivom počasí sa zdržiavajú vo výbehu, kde neustále hľadajú niečo „do zobáka“, takže pokiaľ majú možnosť, dokážu si dosť krmiva pozháňať aj sami. Sú taktiež veľmi dobrí letci a dokážu z miesta úplne kolmo vzlietnuť a žiadny plot nie je pre ne dosť vysoká prekážka.
Mal som hejno, ktoré aj v tvrdej studenej zime uprednostňovalo nocovanie v korune stromu, pred zatepleným kurínom.

Moje skúsenosti z chovu Araucan
Chov tohoto zaujímavého plemena je však trochu náročnejší, ako u bežných plemien. Keďže pre výstavné účely sa požaduje bezchovostová forma Araucan, asi najväčší problém je oplodnenosť vajec a liahnivosť. Prvú vec, čo si u tohoto plemena všimnete je jeho zvláštna postava, ktorú spôsobuje neprítomnosť kostrče (trtáča) a tým pádom aj chvosta. Tu vzniká problém. Keďže chvostové perie u kohúta aj sliepky splýva cez kloaku, vďaka zakrnutosti kostrče, táto hydina nevie pri párení perie zdvihnúť. Takže aj keď kohút sliepky normálne pojíma, vajcia sú zväčša neoplodnené. Proti tomuto je len jedno opatrenie. Zhruba tri týždne pred zamýšľaným zberom násadových vajec (po rozdelení araucan do chovných kmeňov) je potrebné u všetkých bezchvostových kusov upraviť perie okolo kloaky. Pokiaľ chovné kusy už nemienite vystavovať je potrebné chvostové perie okolo kloaky opatrne ostrihať, tesne pri koži, aby trčiace kostrnky pri párení nepichali a nerušili. Pokiaľ perie opatrne vytrháte, musíte to robiť častejšie, nakoľko veľmi rýchlo dorastá a je to veľmi pracné a naviac aj pre sliepku bolestivé. Je pravda, že pohľad na takto upravenú hydinu chovateľskému oku veľmi neulahodí, ale máte istotu, že sa dočkáte oplodnených vajec. V roku 2004 som mal oplodnenosť vajec min. 95% a vyliahlo sa vždy skoro celé množstvo kureniec z oplodnených vajec. Nezaznamenal som žiadne úhyny u vyliahnutých kureniec, takže nemôžem potvrdiť správy o problematickom "„Fabrciovom váčku"“ ktorý u tohoto druhu spôsobuje údajne vysoké úhyny u kureniec. Dôvodom zvýšených úhynov by mal byť skráteny počet stavcov chrbtice u tohoto plemena. Stretol som sa s tým len v článkoch iných chovateľov.
Z vlastných skúseností môžem poradiť, aby do chovu boli zaraďované aj zvieratá s chvostom (ktoré sa síce nemôžu vystavovať), ale dosiahnu vyššiu oplodnenosť a aj po nich sa vychová veľa kureniec, ktoré budú v dospelosti spĺňať „vzorníkové“ požiadavky. Stále je však veľký problém dochovať potomstvo s bajúzami, čiernou bradou, tmavou farbou peria, zelenými nohami a požadovaným postojom. Zo sto vyliahnutých kureniec len niekoľko spĺňa všetky požadované predpoklady. Taktiež sa neodporúča zostaviť chovné hejno len napr. s bajúzatých sliepok a bajúzatého kohúta. Ja som do chovu v r. 2004 zaradil bajúzatého kohúta a sliepky bradaté s fúzami. Liahnivosť predčila moje očakávania. Vyštepovali sa všetky druhy divokosfarbených araucan a ich kombinácie. Najväčšiu radosť som mal z niekoľkých výstavných kusov bajúzatých sliepočiek a kohútikov. Treba len dať pozor, aby si ich vzájomne nevydzobali až do krvi, ako sa mi to už stalo. Proti tomu existuje len jediné opatrenie. Cca 2 mesiace pred plánovanou výstavou je dobré vybrané kusy umiestniť oddelene. Aj v prípade, že majú vyďobané bajúzové perie z lícnych „bradavíc“, toto im po čase dorastie. Takto som to urobil aj v príprave hydiny na Evropsku výstavu v Prahe i na našu NV v Nitre a výsledkom bolo veľmi dobré hodnotenie okolo 94-95 bodov. Vystavované môžu byť obe bezchovsotové formy, t.j. bradaté s fúzami, alebo bajúzaté. Je len na vyspelosti posudzovateľov, aby obe formy považovali za rovnocenné, čo pri zriedkavosti tejto hydiny na výstavách je nie vždy pravidlom. Niektorí posudzovatelia bezbajuzaté kusy hodnotia ako menejcenné, hlavne pokiaľ sa v susednej voliere nachádzajú bajúzaté araucany.

Nakoľko mám veľkú liaheň, všetky znesené vajíčka som liahol len v liahni. Ale z počutia aj z literatúry viem, že sú sliepky tohoto plemena aj výbornými kvočkami. Sám som mal problém „odkvokať“ niektoré moje sliepky, ktoré túžili sami vychovávať potomstvo. Taktiež kamarát, čo mal odo mňa Araucany, tak si potomstvo dochoval pod nimi a boli starostlivé kvočky.
Moju hydinu kŕmim pšeničným a kukuričným šrotom, do ktorého primiešavam bielkovinový koncentrát BK 62 (vyrába Agrotrend Trenčín) v pomere podľa veku hydiny. Mám tak istotu, že hydina dostáva presne také zloženie potravy ako potrebuje. Do vody im pridávam raz za čas aj vitamíny (kombinal AD). Stále majú k dispozícii drobný štrk vo zvláštnom krmítku . Samozrejme, že si radi pochutnajú aj na zelenom a príp. zvyškoch z kuchyne. Preventívne preliečujem cholesolom, príp. sulfacoxom proti kokcidióze, biovermom proti črevným parazitom a vakcinujem Avipestom proti pseudomoru. Pred začiatkom chovnej sezóny si u chovných kusov nechám veterinárne vyšetrit krv na TBC a pullorovu nákazu. Návšteva veterinára je síce finančne nákladná, ale mám istotu, že je chovná hydina vporiadku a násadové vajcia tiež. Po ohodnotení vybraných kusov posudzovateľom, sú tieto pre ďalšiu sezónu zaradené do uznaného „A“ chovu .

Nepríbuzná plemenitba
Vzhľadom na veľmi úzku chovateľskú základňu araucan na Slovensku, najväčší problém vždy však bol zohnať nepríbuzného kohúta. Riešil som to tak, že som si ho doviezol zo zahraničia. Teraz som už zapojený do chovateľského programu Klubu chovateľov araukan v ČR. Hlavnou činnosťou klubu je však koordinácia pripárovacieho plánu 4 (teraz už 6) nepríbuzných línií kohútov divokosfarbených araukán (rodičov pôvodne dovezených zo zahraničia). Každý rok obdržia chovatelia 1 kohúta inej chovnej línie, tak aby bola zabezpečená nepríbuzná plemenitba. Po roku musia zase zo svojich odchovov vyčleniť 1-2 kusy, ktoré „posunú“ ďalším členom klubu a sami obdržia kohúta do chovu z inej chovnej línie od iného člena Klubu. Tento „kolobeh kohútov“ je zaevidovaný v knihe u predsedu Klubu. Ja som práve od býv. predsedu p. Smožeka koncom roku 2003 získal do chovu kohúta línie „B“. Potom na jeseň 2004 som 2 kohútov „posunul“ iným chovateľom, a sám som získal 1 kohúta chovnej línie „C“ (víťaza vyýstavy špeciálky na Araucany v Studénke –95 b. v r. 2004). V r. 2005 sa konalo v novembri stretnutie Klubu chovateľov Araukan v Ostrave. Odtiaľ som získal dvoch kohútov novej „F“ línie (od p. Lineta a od p. Přikryla) do chovu pre chovnú sezónu 2005. Ponechal som si do chovu na rok 2006, 18 kusov bajúzatých i bradatých sliepok z vlastného odchovu z r. 2005. K nim som teraz pridal nových českých kohútov. Bezbajúzatého bradatého kohúta som pridal k bajúzatým sliepkam a naopak, bajúzatého kohúta som dal k bradatým sliepkam. Bohužiaľ som v r. 2006 vyliahol len veľmi málo kuriatok, keďže oplodnenosť vajec bola dosť slabá a vôbec sa mi v chove nedarilo. Naviac len 3 kusy splňali výstavný štandard. Ešte že kvôli veterinárnym obmedzeniam sa nekonali výstavy (do oktobra), lebo by som ani nebol mal čo vystaviť.

Tak som si na jesen 2006 zohnal nové divokosfarbené sliepky Araucan od chovateľov z Moravy. Na Tri krále som v Straubingu na burze kúpil hejno 1.3 modrých Araucan a od úplne iného chovateľa ešte 1 modrého kohúta. Toho som pridal na 3 modré sliepky, aby bola určite nepríbuzenská plemenitba a ďalšieho modrého som dal do hejna s divokosfarbenými Araucanami. Prvé dve vyliahnuté várky kureniec vo februári 2007 boli veľmi milým prekvapením. Vyliahli sa kuriatka v modrej a čiernej farbe a 2 kusy, ktorých farebný ráz zatiaľ neviem definovať. Taktiež je tam niekoľko úplne svetlo modrých kureniec (budú mať farbu bielej kávy), ktoré sa budú dať použiť buď k bielym do chovu, prípadne aj pod čierneho kohúta štepiteľného na modré pre občerstvenie krvi.

Od r. 2005 sa vykonáva v Klube aj centrálna evidencia chovných kohútov, ku ktorým sa vystavujú aj rodokmene na ústredí ČSCH v Prahe. Takže aj po tejto stránke sa urobil významný krok vpred v chove Araucan.

Na Slovensku je situácia s chovom araukan podstatne horšia, ako v Českej Republike. Je tu málo chovateľov a väčšina požaduje tieto sliepky hlavne kvôli farebným a „nízkocholesterolovým“ vajciam. Nejde im o zušľachťovanie chovu, ale len o samozásobenie vajciami. Jedinou výhodou je, že aj o nestandardné (nevystavné a chvostové sliepky) je záujem. Na druhej strane sa na rôznych burzách objavujú „tiežaraucany“ so zelenými nohami. Ide však o rôznych krížencov iných druhov, príp. hybridov s Araucanami, po ktorých podedia farbu nôh a nesú prípadne aj vajíčka so zelenou škrupinkou. Preto neodporúčam túto hydinu kupovať na burzách, ale priamo z dvora od chovateľa, ktorý Vám vie k svojmu chovu podať niektoré základné údaje.
Veľký záujem o túto hydinu prejavujú aj chovatelia z Poľska. Araucany z môjho chovu pôsobia už aj v chovoch poľských chovateľov p. Labaja a p. Bordana zo Štetína. Títo si odo mňa doviezli násadové vajíčka a vyliahli kuriatka v Poľsku.

Ako chovám Araucany.
Koncom roku, v polovici decembra porozdeľujem hydinu podľa druhov a farieb do samostatných výbehov. U bezchvostových výstavných kusov je potrebné súčasne ostrihať až na kožu chvostové perie okolo a nad kloakou. Na jedného kohúta odporúčam 4 – 10 sliepok. V druhej polke januára zbieram už prvé násadové vajcia do liahne. V priebehu februára sa už liahnu prvé kurence. Okrem vlastnoručne namiešaného krmiva dostávajú aj na tvrdo uvarené a posekané vajíčko a pokiaľ nie je sneh, tak aj na drobno nasekané zelené. Prvý týždeň napájam len riedkym čajom a čistým kukuričným šrotom, aby som sa vyhol príp. črevným problémom. Kurence araucan odchovávam spolu s kurencami iných zdrobnelých plemien (wyandotky, holanďanky), na ktoré mám uznané „A“ chovy. Znášajú sa dobre, bez šarvátok o krmivo, či vzájomnej agresie. V r. 2005 sa mi vyliahli kohútiky a sliepočky v pomere asi 1:1. Z prvej a druhej liahne si vyberám najlepšie mláťky do svojho chovu a na výstavy. Krúžkujem vo veku cca 3 mesiace krúžkami č. 16 (sliepky) a č. 18 (kohúty). Verím, že aj na základe tohoto článku sa na výstavách budeme častejšie stretávať s týmto nevšedným druhom hydiny.
Pre chovateľov (resp. záujemcov), ktorých inšpiroval tento článok je najlepšie kontaktovať sa na „Klub chovateľov Araukán a zdrobnelých Araukán“. Nevzťahuje sa však len na územie ČR, ale je otvorený aj pre záujemcov o členstvo z radov slovenských a poľských chovateľov.
Je vidno, že Arucany začínajú byť na vzostupe a dúfam, že im to aj dlho vydrží a že budú častejšími “hosťami” na našich chovateľských výstavách.

Klub chovateľov Araukán.
V novembri r. 2002 v Českej republike bol založený „Klub chovateľov Araukán a zdrobnelých Araukán“. Nevzťahuje sa však len na územie ČR, ale jeho členmi sú aj chovatelia zo Slovenska a Poľska, takže má už pomaly „stredoeurópsku pôsobnosť“. Pôvodne klub zakladalo 7 chovateľov.
Potešiteľné je (zvlášť v dnešnej zložitej ekonomickej dobe), že za tie roky sa klub utešene rozrástol. Dnes má 28 riadnych členov. Ani tieto čísla však nie sú konečné. Z prostriedkov Klubu boli podporení všetci vystavovatelia Araukán na Europskej výstave v Prahe, 100-korunovou dotáciou za každé zviera. Podľa katalógu EV v Prahe bolo zistené, že 6 chovateľov – členov Klubu prihlásilo spolu 24 Araukán na EV do Prahy. Hlavnou činnosťou klubu je však koordinácia pripárovacieho plánu už 6 nepríbuzných línií kohútov divokosfarbených araukán (pôvodne dovezených zo zahraničia). Každý z chovateľov mal na schôdzi možnosť informovať ostatných ako sa mu darilo s odchovmi. Najlepšie však je výsledky vidieť na výstave „špeciálke“, ktorá sa bohužiaľ v r. 2005, kvôli veterinárnym opatreniam (súvisiacimi s hrozbou vtáčej chrípky) nekonala. Rovnako sa nekonala ani Stredoeuropska vystava zvierat v slovenskej Nitre v r. 2005, na ktorú som mal pripravené 2 kolekcie divokosfarbených araucan, ktoré by boli určite získali vysoké ocenenie.

Pre prípadných záujemcov o vstup do Klubu chovateľov Araukán a zdrobnelých Araukán uvádzam aj kontakt na jednateľa.

Jaromír Szebesta
U Farmy 134/15
734 01 Karviná 4
ČR
Tel: 00420/59 634 2266

Bližšie informácie dostanete aj na adrese:
Ing. Peter Ferjenčík
Staromlynská 12
821 06 Bratislava
SR
Tel+fax: 004212/4525 9119,
Mail: peter.ferjencik@chello.sk

Zaujímavé webstránky o Araucanach:

Ing. Peter Ferjenčík

Zdroj informácií:
Články v časopisoch Chovateľ a Chovatel r. 1989 -2004
Vlastné skúsenosti


Slovakia
: Bratislava
21.12.2008 - 18:12
: 569

Neskoľko let tomu nazad ja privjoz iz Germanii golubyje Araukany
Файлы:
araucany-modre1.jpg
flockar3.jpg
bluear1.jpg
obraz-ar-1927.jpg
ar-modre1.jpg
bluear4.jpg
ar-modrecierne.jpg

01.04.2008 - 04:00
: 19603

Здравствуйте Peter! hi

Вот фото из первого поста

01.04.2008 - 04:00
: 19603

А это фото из второго поста

Россия
: Магнитогорск
16.11.2008 - 22:22
: 3824

Peter z Bratislavy hi ,спасибо за удовольствие от просмотра Ваших фото,птица отличная super !!!! 5+++++

: Екатеринбург
19.03.2008 - 08:06
: 28920

Peter, приветствую! hi
Отличные фото! good и текст. Только его читать тяжело smile3
Но мне сегодня уже обещали первый текст перевести. я и наверно вечером уже смогу выложить его!
У меня тоже были арауканы - пара

: РФ
22.12.2008 - 16:49
: 495

Привет Всем
На последнем фото (сомнение что это Араукана) яички белого или кремового цвета. В основном Арауканы несут зеленоватые или светло голубые яички. (отсутствие как такового хвоста бакенбарды и цвет яйца- и есть особенность породы) Добавлю что для хорошего оплодотворения надо выстригать половые органы. В остальном Араукана даст фору любой птице. Кстати сейчас есть пару молодых петухов от немецких производителей.

Slovakia
: Bratislava
21.12.2008 - 18:12
: 569

Anatolij 51,
foto o kotorom govoriš dobavil Aleksej. Pticy ďat kak Araukany, no belyj cvet jajok goborit, što gde to v prežnich generaciajach byla i drugaja poroda.
Čistyje Araukany nosjat toľko zeljonyje ili golubyje jajka, takyje kak na fotografii. K srovneniju ja dal ješčo fotografiju jajek Araukan, LaFleche i Bielefeldiskich kur.

: Екатеринбург
19.03.2008 - 08:06
: 28920

Доброго времени Анатолий! hi
Цвет яйца в реале именно такой и был, как пишите Вы - голубовато/зеленоватый, не такой насыщенный как у Эму, конечно, но именно цветная скорлупа. Я и поместил яйцо на фото именно с этой целью - показать его необычный цвет yes3 Вот только, тогда когда фотографировал, у меня был фотоаппарат пленочный ФЭД-5Д вроде - отличный так то фотик! yes3 А вот что получилось с цветопередачей незнаю.
Потом проявка, печать на бумагу, потом сканирование... Ну и вышло как вышло.

Slovakia
: Bratislava
21.12.2008 - 18:12
: 569

´Ja uže i v statji pisal, što bez vystriganja pjor na chvostu okolo polovych organov nebudut oplodnenyje jajka. U standradnych Araukan otsuststvujut poslednije chvostovyje kosti (po našom "trtáč") i potomu oni nesumjejut dvigať pjorka nad polovymi organmi.
Ja vsegda zimoj okolo Novogo goda eto delaju, štoby mog uže v Fevrale sobirať jaka do inkubatora.
V minulom godu v 1. inkubatore bylo 41 jajek i iz nich bylo 41 cypľonkov - očeň redko takoje byvajet.Neskoľko let tomu nazad ja dal ob etom fotoreportaž na sajt:

http://www.ifauna.cz/rubriky/mdiskuse/show.php?tema=24491&r=6&m=1&page=1

Kogo eto interesujet, možet posmotrjeť.

01.04.2008 - 04:00
: 19603

вот фото

 

 

 

: Екатеринбург
19.03.2008 - 08:06
: 28920

Ещё раз доброго времени Анатолий!

Анатолий 51 пишет:

Добавлю что для хорошего оплодотворения надо выстригать половые органы.

Не знал. shok
А с чем это связано? scratch_one-s_head

Slovakia
: Bratislava
21.12.2008 - 18:12
: 569
Алексей Евгеньевич Воложанин пишет:

Ещё раз доброго времени Анатолий!

Анатолий 51 пишет:

Добавлю что для хорошего оплодотворения надо выстригать половые органы.

Не знал. shok
А с чем это связано? scratch_one-s_head

U standradnych Araukan otsuststvujut poslednije chvostovyje kosti (po našom "trtáč") i potomu oni nesumjejut dvigať pjorka nad polovymi organmi.

: Екатеринбург
19.03.2008 - 08:06
: 28920

Спасибо! good

: МО, Подольский р-н
22.07.2009 - 15:49
: 423

Peter zdravim vas !
Я бы хотела купить инкубационные яйца арауканов можете ли вы мне их продать или поскажите у кого в Блаве или в окресе Вены можно их купить ?

Slovakia
: Bratislava
21.12.2008 - 18:12
: 569

Zdravstvuj Nadežda,

pered tem, čem v Bratislavu poletiš, požalujsta mene napiši.
Ja nadejus, što v janvare 2010 budet vozmožnosť, kupiť jajka sinich araukan ot mojich kurok. V etom godu byla očeň otličnaja situacija v "oplodnenosti" jajok. Dva raza daže bylo 100% a normaľno byvajet 70-80%.

Ja ostavil sebe petucha i kurki iz prošlogo goda, tak kak ja byl s nimi očeň dovolen.

Peter z Bratislavy

USA
: Texas
04.02.2009 - 07:06
: 698

вот мой петя smile3
Файлы:
2009_01190182.jpg
2009_01190183.jpg

: Екатеринбург
19.03.2008 - 08:06
: 28920

Приветствую Тамара! hi
А Вы уверены, что это араукана?
Что скажут специалисты?
Имхо, они не такие.

: МО, Подольский р-н
22.07.2009 - 15:49
: 423
Peter z Bratislavy пишет:

Zdravstvuj Nadežda,

pered tem, čem v Bratislavu poletiš, požalujsta mene napiši.
Ja nadejus, što v janvare 2010 budet vozmožnosť, kupiť jajka sinich araukan ot mojich kurok. V etom godu byla očeň otličnaja situacija v "oplodnenosti" jajok. Dva raza daže bylo 100% a normaľno byvajet 70-80%.

Ja ostavil sebe petucha i kurki iz prošlogo goda, tak kak ja byl s nimi očeň dovolen.

Peter z Bratislavy

Здравствуй Петер hi !
Обязательно напишу я гарантированно буду в Блаве в начале января если получиться выскочить раньше сообщу и еще хотела спросить телефон который дан в статье про арауканов действуюший?

Slovakia
: Bratislava
21.12.2008 - 18:12
: 569

Možeš mne pozvoniť na pevnuju liniju:
004212/45259119 (večerom)
ili na mobiľ:
00421/903724208

Peter
Файлы:
ar-kohut-modry2.jpg

: Екатеринбург
19.03.2008 - 08:06
: 28920

Привет Peter! hi
Давно не тебя не слышно было!
Как дела?
Есть информация по вашей выставке более подробная?

08.05.2009 - 20:31
: 194

Араукана на фотке у Тамары или нет - зависит от страны...
В Англии Арауканами считаются птицы с хвостом и сбородой и бакенбардами, но несущие яйца с голубой скорлупой...
В Общеевропейском стандарте - наоборот, вся птица как у Петера - с кисточками и безхвостые.

USA
: Texas
04.02.2009 - 07:06
: 698
Alex2009 пишет:

Араукана на фотке у Тамары или нет - зависит от страны...
В Англии Арауканами считаются птицы с хвостом и сбородой и бакенбардами, но несущие яйца с голубой скорлупой...

В штатах тоже smile3

: Екатеринбург
19.03.2008 - 08:06
: 28920

Приветствую!

Alex2009 пишет:

Араукана на фотке у Тамары или нет - зависит от страны...
В Англии Арауканами считаются птицы с хвостом и сбородой и бакенбардами, но несущие яйца с голубой скорлупой...
В Общеевропейском стандарте - наоборот, вся птица как у Петера - с кисточками и безхвостые.

Он оно как scratch_one-s_head

: МО, Подольский р-н
22.07.2009 - 15:49
: 423

Спасибо Петер thank_you !

Как будет ясно когда буду в ваших краях позвоню!

USA
: Texas
04.02.2009 - 07:06
: 698
Алексей Евгеньевич пишет:

Приветствую Тамара! hi
А Вы уверены, что это араукана?
Что скажут специалисты?
Имхо, они не такие.

Алексей Евгеньевич, вы абсолютно правы !!! Вот наконец-то я окончательно и бескомромиссно разобралась с этими голубояйценесущими laugh И Алекс тоже прав , потому что здесь в америке " без бутылки не разберешься " , они все называют этих бородатых как попало. Это не араукана, а америкуана , а еще есть истэн эгг ( пасхальные яйца )
1 Araucana
2 Ameraucana
3 Easter Egg Layers
It is not uncommon that many people, even experienced poultry fanciers do not realize the differences between these are 3 separate types of poultry.
И нет у аракуаны никаких хвостов , нигде, даже на Марсе dont
Файлы:
dsc_1678.jpg

USA
: Texas
04.02.2009 - 07:06
: 698

этот третий Easter Egg Layers есть микс арауканы и амеракуаны , что сами прицефермы запутывают, выдавая за первое или второе .

USA
: Texas
04.02.2009 - 07:06
: 698

здесь арауканы , занявшие первые и вторые места на зимних выставках этого года в штатах , только не понятно с некоторыми... у них даже усиков нема , по каким там критериям, спец.-м виднее....
http://www.araucana.net/2008%20Araucana%20Show%20Winners/2009_Araucana_S...

: Екатеринбург
19.03.2008 - 08:06
: 28920

Приветствую Тамара! hi
Запутали меня все с этими породными птицами! laugh
Как специалисты себе головы ещё не сломали, с таким разнообразием, даже не пород - стандартов! wacko2

USA
: Texas
04.02.2009 - 07:06
: 698

вот и я о том , что так и спицца можно... то пишут в стандарте - усы и борода, то дают первое место без всякого намека даже на бороду.... dntknw

Slovakia
: Bratislava
21.12.2008 - 18:12
: 569

Toľko choču napomniť, što dľa vodieteľej kur porody Aruacana (standardnyje bez chvosta), nado v etich dňach podstrignuť pjoriška na chvostach, štoby Vy doždalis cepľonkov.

Moji fotografii ob etom i na českom sajte:

http://www.ifauna.cz/rubriky/mdiskuse/show.php?tema=24491&r=6&m=1&page=1


Самые популярные темы

Топ20 в других разделах